May 26, 2008

GPS - Cep telefonlarının en çok aranan özelliği


Nokia 2008 yılında 35 milyon GPS'li telefon satmayı planlıyormuş; bu sayı da 2007'de tüm dünyada satılan GPS cihazı kadarmış: LINK
Bildiğiniz gibi Nokia GPS firması Navteq'i 8.1 milyar dolara almıştı. Bu kadar parayı bu işe tabii ki araştırma yapmadan yatırmadı Nokia. KEndi araştırmalarının sonuçlarını bilmiyoruz ama In-Stat'ın araştırmasına göre (LINK) cep telefonu kullanıcılarının telefonda istediği 1. özellik %52 ile GPS. %36 çıkan Internetten bile daha fazla!!

May 24, 2008

ADAGE ve Business Week Mobile'ı gözardı mı ediyor??


Ne Advertising Age'in ne de Business Week'in web sitelerinde Mobile için ayrı bir sayfa yok. Sadece Türkiye'de değil ABD'de de mobil biraz gözardı ediliyor.
ABD'deki konuyla ilgili herkesi "mobil'de geri kalıyoruz" demesine şaşırmamak lazım.
Yandaki resimde görebilirsiniz iki yayının da web sitesinde mobil için bir bölüm olmadığını... GSM operatörleri görmesin üzülürler; ne de olsa onlar için Mobil teknolojiler Internet kadar önemli...

May 15, 2008

Londra'dan sonra Oxford'da da araç park ücreti mobil olarak ödenmeye başladı


Londra'dan sonra Oxford'daki 10 park bölgesinde de RingGo ile Cobalt Telephone Technologies'in başlattığı uygulamayla bir telefon ederek ödeme yapılabilecek.
Uygulama aslında temelde caller identification, voice recognition ve telefonla alışveriş kurgularının birleşmesinden oluşuyor.
Araç sahipleri sisteme dahil olmak için öncelikle telefon numaralarını ve banka kartlarını sisteme kaydettiriyor. Arabalarını parkettiklerinde bir numarayı arıyor. Bu numaradaki ses tanıma sistemine arabalarını parkettikleri yerin kodunu okuyor. Ve ödeme bilgisini onaylıyor.
Sistemin bir diğer iyi tarafı ise eğer arabanız daha uzun süre parkettiğiniz yerde kalacaksa arabanızın olduğu yere tekrar gidip para ödemenize veya atmanıza gerek yok. Bir telefonla süreyi uzatabiliyorsunuz. Üstelik zamanın geçip geçmediğini takip etmeniz de gerekmiyor, süre sona ermek üzereyken size bir SMS ile uyarı geliyor.
Basit ve efektif güzel bir kurgu olmuş. Teknolojik anlamda da basit, Türkiye'de bugün uygulamak istesek yapabilecek tonla şirket var...

May 14, 2008

Bedava SMS - Bedava Konuşma: Türkiye'de BLYK benzerleri tutar mı?


Türkiye'de superteklif e-mail reklamı ve SMS reklamı alma karşılığında para veriyor.
GSM operatörleri ise izinli veri tabanlarını kullandırtıyor - bir karşılık vermeden-
BLYK ise İngiltere'de gençlere reklam SMS'i alma karşılığında SMS ve bedava konuşma (Türkçesi kontör/dakika) veriyor.
BLYK'in 100.000'in üzerinde üyesi var ve aslında aynı zamanda bir MVNO. Yani başka bir operatörden hattınız olmadan direkt BLYK üyesi olup konuşup mesaj atabiliyorsunuz.
Doğrusu iş dönüp dolaşıp reklama dayanıyor. İngiltere'de reklamverenler 16-24 yaşları arasındaki gençlerin reklamlarını SMS olarak görmesini istediği için BLYK yaşayabiliyor. Peki Türkiye'de durum ne?
Doğrusu bu konuda en yakın örnek facebooktaki sponsorlu SMS uygulaması: http://apps.facebook.com/sponsorsms/
Fakat bu uygulamanın da henüz reklamvereni bulunmadığı için hayata geçmiş durumda değil.

May 13, 2008

ABD'de mobil pazarlama yapanlara uyarı


FTC (federal ticaret komisyonu - ticaret kurallarını denetleyen kamu kurumu), özellikle mobil içerik sağlayıcıları uyarıp sattıkları (download ettirdikleri) ürünün/hizmetin fiyatı konusunda daha net olmalarını istedi.
Doğrusu bütün dünyada aynı dert var, tüm abone şikayetleri aynı konuya odaklanıyor ve Türkiye'de de en önemli churn sebebi bu. Bir SMS atın abone olun deyip ardından her ay yüklü kontörleri abonelerin net bir izni olmadan alan içerik sağlayıcılar yüzünden işi gerçekten MOBİL PAZARLAMA olanlar da kötü çocuklar olarak tanınıyorlar.
HABER LİNKİ: FTC Warns Mobile Marketers to Keep it Honest

FTC aynı uyarıyı mobil pazarlamacılara da yapıp özelliklere çocuklara giden mesajların daha sıkı kontrol edileceğini bildirmiş...

May 12, 2008

iphone stoklarda kalmamış


Bu tip haberlerin mobil pazarlama ile direkt ilgisi yok, ama ilgi çekici olduğu kesin. ABD'de ve İngiltere'de online-offline tüm mağazalarda iphone satışları stokta yok diyerek durdurulmuş. Dedikodular iki sebep öne sürüyor:
1. iphone'un yeni 3G versiyonu beklenenden daha yakın bir zamanda çıkıyor.
2. zaten apple store'lardan alınanların çoğu unlock edecek birileri tarafından alınıyordu, insanları AT&T'ye yönlendirmek için yapılan bir şey...

May 3, 2008

1. Neden Mobil Pazarlama?


 • Mobil pazarlamanın bağlayıcılığı daha fazladır; kişiye özeldir; sosyalleşmeyi destekleyen, daha içten ve arkadaşça bir mecradır.

 • İletişim mesajınız kalabalıktan sıyrılır ve direkt olarak hedef müşterinizin avucuna gider.

 • Tam olarak müşteri kontrolündedir, onlar sizin markanızla kendi istedikleri, kendi ayırdıkları zamanda iletişime geçerler.

 • Mobil pazarlamayı izinli olarak kullandığınız sürece, sadece sizinle iletişimde olmak isteyen tüketiciler mesajınıza muhatap olurlar.

 • Tüketiciler markanızla onlara özel ve kişisel bir deneyim yaşarlar.

 • Mobil pazarlama penetrasyonu ve teknolojilerin gelişimi ile geleceğin mecrasıdır.

2 - Mobil Pazarlama nedir?

Pazarlamada nıspeten yeni bir kavram olan "Mobil Pazarlama" kısaca bir mobil cihazla, örneğin bir cep telefonu ile ilişkilendirilmiş tüm pazarlama faaliyetlerini adlandırmak için kullanılır. Bu pazarlama faaliyetlerinin arasında en klasiği olarak adlandırılabilecek SMS ve MMS ile olan iletişimden, bluetooth ile ve mobil oyunların içindeki reklamlar ile olan iletişime kadar, sınırları yaratıcılarının hayal gücüne kalmış geniş bir yelpazede ürünler ve mecralar yer alıyor..

EDIT - 2012 Mayıs:
En iyisi Mayıs 2008'de attığım şu 10 maddelik listeyi kontrol etmeniz ve ana sayfadan güncellenmiş örnekleri okumanız: http://mobil-pazarlama.blogspot.com/2008_05_01_archive.html

3- Mobil pazarlama kampanyasına nasıl başlarım?

Mobil pazarlama kampanyasına nasıl başlarım?
Günümüzde en büyük uluslararası markalardan, Kobi’lere kadar tüm firmalar maliyet odaklı ve en hızlı iletişim kanalı olan Mobil Pazarlama’yı kullanıyorlar. Bir mobil pazarlama kampanyasına karar verirken aksiyon adımlarını şöyle sıralayabiliriz:

1)Hedef kitleme uygun olan mobil pazarlama mecrası hangisi?
Seçeceğiniz mobil mecra ile hedef kitlenizin uyumunu dikkate almalısınız. Mobil oyunların içinde yapacağınız bir kampanyayı iş adamlarına, Finans sms paketini spor veya müzikle ilgilenen genç bir kitleye sunmak istediğiniz etkiyi kısıtlayacaktır.
2)Seçtiğim mecrada alternatif uygulamalar neler, biz farklı ne yapabiliriz?
Pazarlamadaki farklılaşma kuralı mobil pazarlamada da geçerlidir. Fakat başarılı olmuş yöntemleri izleyerek farklılaştırmak, tüketicinin alışığ beğendiği yöntemleri sektörünüze ve firmanıza özel farklılıklar getirerek uygulamak garantili geri dönüşler anlamına gelecektir.
3)Kısa numara mı kullanmalıyım uzun numara mı?
Kampanyada geri dönüş SMS’lerini toplamak için kullanılacak olan numara 10 haneli bir uzun numara olursa tüm GSM operatörleri kolayca sizinle iletişime geçecek, fakat uzun numara akılda kalıcı olamayacaktır.
4 haneli kısa numara kullanmak istendiğinde ise her üç operatörden de aynı numarayı almak gerekecektir. Eğer gerçekleştireceğiniz proje uzun soluklu veya sürekli olacak, ve yüksek geri dönüş adetleri içerecekse üç operatörle de iletişime geçmeniz gerekse de kısa numarayı tercih etmek gerekir.
4) Veri toplama
Toplayacağınız verilerin hangi alanlarını kullanacağınıza göre segmentlere ayırmanız, yapacağınız satış ve pazarlama çalışmalarında size kolaylık sağlayacaktır. Kullanmayacağınız ve hiç bir sebebi olmayan alanlarda bilgi almak yerine ürününüze-hizmetinize uygun alanları bilgileri önemlidir. Eğer bir restoran zinciri veri toplayacaksa kişileri sevdiği yemekler önemli hale gelirken, bir turizm firması için önemli olan daha önce ziyaret edilmiş ülkeler olabilir. Fakat en önemlisi toplanan verileri size sizin istediğiniz segmentlerde ayırarak teslim edebilecek bir tedarikçi ile çalışmanızdır.
5)Çekiliş ve diğer kurgular
Düzenleyeceğiniz kampanyanın kurgusunu tasarlarken ayrıntıları atlamamak için süreçlerle ve proje bazlı çalışmanız gereklidir. Fakat önemli olanın yol değil gidilecek nokta olduğunu gözden kaçırmayıp hedefe odaklı kampanyalar tasarlamak gerekir. Bir çekiliş veya benzeri kurguda amaç marka bilinirliğini artırmak ise sansasyonel bir hediye ve diğer mecralar ile destekli bir kampanya yürütebilirsiniz. Odaklandığınız amaç olabildiğince çok veri toplamak ise daha küçük hediyeler ile geniş bir kitlede herkesin başvurabilmesini sağlayabilirsiniz. Her çalışmanızda hem büyük hediyeler ile ilgiyi çekip, küçük hediyeler ile geri dönüş hacmini artırabilirsiniz.
6)Yasal kısıtlar
Kampanyalarınızı tasarlarken yapacağınız çekiliş için MPİ izni gerektiğini ve vereceğiniz hediyelerin yada yapacağınız çekilişin şans oyunları kapsamına girmemesi gerektiğini unutmak gereklidir. Firmaların yapması gereken ürünlerini-hizmetini alanlara vereceği hediyeler ile kampanyalarını ilişkilendirmektir.

4- Mobil pazarlama kampanyası ölçümlenmesi

Mobil pazarlama ölçülebilirdir:
Mobil pazarlamanın en önemli avantajlarından biri kime, ne zaman, nasıl ulaştığınızı ölçümleyebilmeniz ve anlık olarak görüntüleyebilmenizdir. Aynı zamanda ulaştığınız kişilerin ne kadarının, ne zaman, hangi sebeple geri dönüş yaptığını ölçümleyebilirsiniz.
Pazarlama planlarınıza yön verecek, bir sonraki reklam kampanyanızda kullanacağınız değişkenleri belirlemenize yarayacak verilere en maliyetsiz şekilde mobil pazarlama ile ulaşabilirsiniz.
Diğer mecralarda ulaştığınız kişi sayısını yaklaşık olarak tespit edebilirken, Mobil Pazarlama’da ulaştığınız ve size geri dönen kişilerin sadece sayısını değil kim olduklarına dair detaylı bilgileri de toplayabilirsiniz.
Mobil pazarlamanın ölçümlenebilir olmasının yanında kendisinin de bir ölçümleme aracı olduğunu ve anket çalışmaları yürütmek için ideal bir platform olduğunu da vurgulamak gerekir.

5- Mobil pazarlamada başarı kriterleri nelerdir?

Nitelik olarak ve sayısal başarı kriterleri nelerdir?:
Mobil pazarlamayı diğer pazarlama mecraları ile kıyaslayarak başarılı bir kampanya düzenlediğimizin bilincine varmamızın yanı sıra, Mobil pazarlama standartlarında geri dönüş oranlarını da gözönüne alarak başarıyı ölçümlemek gerekir.
Standart bir mobil pazarlama kampanyası müşteri veya potansiyel müşteriye sağlanacak olan avantajlar (incentive) ile başarıya ulaşır. Geri dönüş rakamlarını artırmak için klasik yöntem gerçekleştirilecek olan kampanyada kullanılacak olan incentivelerin hedef kitlenin talepleri ile birebir örtüşmesidir. Seçilecek doğru incentiveler ile geri dönüş oranları en üst düzeye çekilerek %20’ye varan satışa yönlendirmeler gerçekleştirmek mümkündür.

6- Hangi segmentlere odaklanmalıyım?

Pazarlama hedefleriniz arasında yer alan tüm segmentlere mobil pazarlama ile ulaşabilirsiniz.
En üst segment müşterileriniz için gerçekleştireceğiniz bir daveti MMS ile de gönderip renklendirebilir, en alt segmentteki müşterinizi de bir çekiliş ile daha fazla satın almaya yönlendirebilirsiniz. Mobil bilet veya kupon ile ev hanımlarına, bir yarışma ile gençlere, zincir bulmacalar ile emeklilere, lokasyon bazlı servisler ile belli bir bölgedeki kişilere odaklanabilirsiniz.

7- Mobil pazarlama kampanyaları ile neler yapabilirim?

Mobil pazarlama kampanyası aslında pazarlama mecraları arasında bir çeşit olmanın çok ötesinde aslında tüm mecralara bir alternatifdir.
Mobil pazarlama ile

  Satışlarınızı artırabilir (SMS at indirim kazan, Ürünümüzü al kontör/dakika kazan)
  Bilinirliğinizi artırabilir (Mobile Advergame, Wap Banner, Toplu MMS vs.)
  Bağlılığı artırabilir (Loyalty kartların puanları ile kontör/dakika kazan, puan topla Sinema Paketi veya Haber Paketi üyesi ol vs.)
  Konumlandırma yapabilir (Mecra olarak mobil kanalların kullanımı ile gençliğe yönelik ve teknolojiye-inovasyona açık imajını güçlendirmek,)
  Araştırma ve ölçümleme gerçekleştirebilir (MMS, SMS ile anket, beğeni toplama, görüş alma, şikayet toplama vs. )
  İzinli veri tabanı oluşturabilir (Mobil pazarlama kampanyalarına alınacak geri dönüşler ile veritabanı oluşturma)
  Hatta direkt satış yapabilirsiniz (mobil ödeme)

8- Mobil pazarlama trendleri ve etkileri


En yeni pazarlama kavramı olarak Mobil pazarlama, yeni trendlerin uygulamalarımızı en hızlı etkilediği pazarlama alanı. Bir çoğu Türkiye’de uygulanmakta olan mobil pazarlama trendlerinden bazıları şunlar:

 • NFC ile mobil ödeme: video linki

 • Mobil kupon ve mobil bilet

 • SMS ile mobil ödeme

 • Bluetooth ile mobil pazarlama

 • Lokasyon bazlı mobil pazarlama

 • Mobil oyun içinde mobil reklam

 • Sponsorlu SMS

9- Mobil pazarlama bütçesi


 • Mobil pazarlama günümüzde milyarlarca dolar büyüklükte bir hacme ulaşmıştır. Büyük şirketlerin %85’i 2008 bütçelerinde Mobil pazarlamaya yer ayırdıklarını söylemektedir. Oranlar ise %5 ile %25 arasında değişmektedir.

 • Mobil pazarlamanın kartopu etkisi ile büyümesinin arkasındaki en önemli neden alınan geri dönüş rakamlarıdır. Tüketicilerin %25’i mobil pazarlama ile kendilerine ulaşan mesajlara geri dönüş yapma ihtimallerinin bulunduğunu iletmektedir. Bu oran özellikle büyük mecralarda %1’lerin dahi altındadır.

 • Türkiye’de ise halen uluslararası firmaların tümü ve onlarla rekabet eden ve direkt tüketiciye ulaşan firmalar Mobil pazarlamanın önemini kavramıştır. Bu firmaların dışında kalan firmalar da rekabet avantajı kazanmak ve müşterilerine direkt ve hızlı ulaşabilmek için mobil pazarlamaya yönlenmektedir.

 • Atılacak adım, yıllık pazarlama bütçelerinin içinde mobil pazarlamaya da yer vererek, daha yaratıcı ve rakiplere göre farklılık yaratan kampanyalar düzenleyebilmektir. Bunun için Mobil pazarlama kaleminin bütçelerin içinde minimum %5 oranında yer alması gerekir. Bütçe için %25’e varan paylar ise agresif ve atak bir pazarlama şirketi anlamına gelecektir.

10- Mobil pazarlama kampanya örnekleri

Veri tabanlarına SMS gönderimleri ile bir bilgiyi iletme veya haber gönderme, MMS ile bir tebrik gönderme veya bir haberi görsel olarak iletme gibi standart kurgular mobil pazarlama ile yaşıttır. 30 yıla yakın bir süredir standart posta ile yapılan çekiliş kurguları ise artık mobil ortama taşınmış durumda. Fakat mobil pazarlama ile fark yaratmak için bugün gerekli olarak yaratıcılığı ve tüketici ile iletişimi daha özgün ve içsel kurgulardır. Bu tip çalışmalara örnek olabilecek bazı kurgular şunlar:
1- Britanya’nın en iyi birası mobil kampanyası
2-Bilimkurgu dizi film mobil kampanyası
3-Otomobilini yenileyelim kampanyası
4-Hamburgerini mobil kupon ile alana kahve ücretsiz

Yeni kampanya örnekleri çoğaldıkça burada yayınlanacak...

1- Britanya’nın en iyi birası mobil kampanyası:


Britanya’da bir pub zinciri en iyi marka birayı seçmek için tüketiciler arasında bir yarışma düzenlemiş ve interaktiviteyi sağlamak için yarışmaya katılan tüketicileri pub zinciri dahilindeki 2000 pub’da kullanılmak üzere 4 milyon mobil indirim kuponu hazırlamıştır. Katılımcı tüketicilere kendilerine en yakın pub’ın adresi anında gönderilmiş, aynı zamanda mobil indirim kuponu iletilmiştir. Mobil kuponu gösterip aynı zamanda pub içindeki düzenekle oyunu kullanan tüketiciler kendisine hem en yakın pub adresini gönderen hem de indirim sağlayan bu marka ile bir bağlılık ilişkisi kurmuştur.

2-Bilimkurgu dizi film mobil kampanyası


Bir bilimkurgu dizi filmi promote etmek gerçekleştirilen kampanya kurgusunda izleyiciler arkadaşlarının numarasını filmin kısa numarasına göndermektedir. Kişilerin numarasına arkadaşlarının onlara bu filmi önerdiği ve filmin karakterlerinin kostümlü dublörlerine en yakın hangi noktada görebilecekleri bilgisi ve dizi filmi telefonlarından izleyebilecekleri bir video adresi gönderilmektedir. Mesajı alan kişiler bu mesajı arkadaşlarından almış olacakları için daha içten ve kendileri ile özdeşleşen bir hizmet olarak algılayacaklar ve olumlu geri dönüş yapacaklardır. Üstelik ulusal mecralarda yüksek maliyetle gerçekleşecek bir çalışma hedef odaklı olarak hayata geçecektir.

3-Otomobilini yenileyelim kampanyasıGenç kitleyi hedefleyen bir mobil operatör ile otomobil yenileme/tasarım firmasının ortak projesinde çekiliş ile bir kişinin otomobilinin yenilenmesini/güzelleştirilmesini kapsıyordu. Katılımcılardan tek yapmaları istenen kişisel bilgilerini yazarak çekilişe bir SMS ile başvurmalarıydı. 3.8 milyon abonesi olan MVNO’nun (mobil sanal operatör) 1.5 milyon abonesi çekilişe başvurdu ve Oto Tasarım firması yepyeni, büyük ve hedef odaklı bir veritabanına sahip oldu. Kazanan kişinin otomobilini yepyeni bir araç haline getirmenin maliyeti olan 40.000 dolar, elde edilen kazancın yanında çok küçük kaldı.

4-Hamburgerini mobil kupon ile alana kahve ücretsiz:


Büyük fast food zincirlerinden biri hamburger menüsünü mobil kupon ile alanlara buzlu kahveyi ücretsiz hediye ederek tüketicileri mobil alışverişe yönlendirip hem veritabanını genişletiyor, hem de satışa yönlendirecek yeni bir kampanyanın içinde yeni ürününün de lansmanını yapıyor. Bir diğer fast food zinciri ise online olarak kampanyasına katılanlara ücretsiz dondurma kuponunu SMS ile gönderiyor. Ücretsiz dondurma kazanan tüketiciler aynı zamanda Linkin Park, No Doubt ve Green Day gibi grupların en son şarkılarını da ücretsiz download edebiliyorlar.