Mar 20, 2014

iBEACON

İnsanlar tembelleşmeye devam ettikçe, şirketler müşterilerini bina içlerinde de takibe başladıkça fırsatlar da artıyor.
Neyi nasıl alacağını bilmeyen insan sayısı da artıyor olmalı ki ibeacon sayesinde her yaklaştığınız ürün size bir mesaj iletebilir olacak. Üstelik kullandığınız iOS veya Android cihazın Bluetooth’u, Wifi’yi kapalı olsa, hatta uçak modunda olsa bile siz bir reklam iletmek mümkün olacak.
Reklamveren için gerçek olamayacak kadar güzel. İstesen de kapatamayacağın bir mecra.. Tabi önce beacon’lardan sinyal alacak bir uygulamayı yüklemeniz gerekecek. Fakat hiç vazgeçemeyeceğiniz bir uygulama bu sinyalleri toplarsa ne yapacaksınız?
En sevdiğiniz oyunun kodlarına beacon’ları algılayan kodu koyduğumuzu varsayın. Artık her o oyunun üreticileri ile anlaşan her ibeacon projesinin hedefi haline geliyorsunuz.

Kullanım alanlarında ise pek sınır yok. Bluetooth Low Energy (BLE) ile çalışan Beacon’ların (özellikle Texas Instruments CC2541 kullanan modüller), Apple ibeacon 'ın ve devamında Android’in çıkacağı rakip platformların kullanılacağı  alanlara tag vermeye kalksak indoor navigation, proximity marketing, contactless payment ve benzeri bir çok yere dokunuyor. Bankalar şubelerine giren vip customer için, retailer indirimli ürüne yaklaşan müşteriye pazarlama yapmak için, hatta kasada hızlı ödeme almak için kullanabilecekler.

 

No comments:

Post a Comment